Författare: safetyrespect

Personligt fallskydd

Personlig fallskydd används vid montage av det kollektiva fallskyddet eller när det inte finns någon annan fungerande arbetsmetod. Ett personligt fallskyddssystem består av lämplig förankringsanordning, helkroppssele och kopplingssystem med falldämpande funktion.

Våra produkter inom Personligt fallskydd är anpassade för byggbranschen, är konkurrenskraftiga och håller högsta kvalitet. Utöver bra produkter är kunskap och rutiner viktigt för att helheten skall fungera. Safetyrespect erbjuder ett omfattande utbildningspaket för olika behov samt även lösningar för kontroll och underhåll av systemen. Dessa produkter omfattas av de högsta kraven inom CE-märkning och skall årligen besiktas av en kompetent person.

UTBILDNING
Kunskap är avgörande för ett säkert och effektivt fallskydd. Våra anpassade utbildningar innehåller lagar och regler, fallrisker, strategier och tekniker, teoretisk och praktisk utrustningskunskap samt hantering och kontroll av utrustningen. Utbildningarna genomförs på våra utbildningsplatser eller hos kunden.

PRODUKTUTVECKLING
Grunden för vår produktutveckling är våra kunders behov av säkra byggarbetsplatser samt de lagar och normer som gäller. Utvecklingen drivs framåt av teknisk support till våra kunder samt genom innovation av nya fallskyddsprodukter och system.

SAFETYCHECK
För att säkerställa högsta säkerhet på byggarbetsplatser erbjuder vi periodiska säkerhetskontroller av fallskydd, en så kallad SafetyCheck. Resultatet och eventuella åtgärder dokumenteras digitalt för enkel åtkomst.

Harness SR Technic Art.nr. 962010
• Professionell fallskydds- och arbetssele
• Snabbspännen, enkel att ta av och på
• Två infästningspunkter, mage och rygg
• Vikt 2450 g
• Storlek S, M/L och XL
• EN 358, EN 361, EN 813, CE 1019, NFPA Class III, ANSI Z359.1

Harness SR Body Art.nr. 962021
• Lätt och flexibel fallskyddssele
• Snabbspännen, enkel att ta av och på
• Två infästningspunkter, mage och rygg
• Vikt 1185-1240 g
• Storlek S-L och XL-XXL
• EN 361, CE 1019

 


Ladda ner produktblad

SafetyRespect Norge

SafetyRespect
Gamle Leirdalsvei 3
1081 OSLO
NORGE

TELEFON
+47 22 32 72 32

E-POST
info@safetyrespect.no

WEBBSIDA
www.safetyrespect.no

SKANDINAVIENCHEF
Kim Hallgren
kim.hallgren@safetyrespect.se
Tel. +46 70 679 55 95

staff_norge_hilde_hellstrand

DEPÅCHEF
Hilde Hellstrand
hilde@safetyrespect.no
Tel. +47 975 73 636

SÄLJARE
PROJEKTLEDARE
Ted Olsson
ted@safetyrespect.no
Tel. +47 911 75 595

SÄLJARE
PROJEKTLEDARE
Birgitte Hauge
birgitte@safetyrespect.no
Tel. +47 977 34 399

Roy Pedersen bilde2

SÄLJARE
PROJEKTLEDARE

Roy Pedersen
roy.pedersen@safetyrespect.no
Tel. +47 982 32 808


MONTÖR
Santiago Indalecio Lo Greco Atis
santiago@safetyrespect.no
Tel. +47 468 94 505

Adam Rzadkowski

MONTÖR
Adam Rzadkowski
adam.rzadkowski@safetyrespect.no
Tel. +47 918 48 352

LAGER/LOGISTIK
Tommy Jensen
tommy.jensen@safetyrespect.no
Tel. +47 481 25 455

LAGER/LOGISTIK
Kjell-Arne Ramslie
kjellarne.ramslie@safetyrespect.no
Tel. +47 940 56 162

SafetyRespect Stockholm

SafetyRespect AB
Finspångsgatan 30
163 53 Spånga

TELEFON
+46 8 584 90 400

E-POST
sto@safetyrespect.se

SKANDINAVIENCHEF
Kim Hallgren
kim.hallgren@safetyrespect.se
Mobil +46 70 679 55 95

DEPÅCHEF
Milton Gradin
milton.gradin@safetyrespect.se
Mobil +46 70 380 70 97

KEY ACCOUNT MANAGER
Björne Karlsson
bjorne@safetyrespect.se
Mobil +46 70 775 33 22

SÄLJSUPPORT
Anton Carlson
anton.carlson@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 50 75

FALLSKYDDSRÅDGIVARE
Dan Krigholm
dan@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 78 23


FALLSKYDDSRÅDGIVARE
Mathias Mäki-Valtari
mathias.maki@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 70 17

PROJEKTLEDARE
Kenneth Engblom
kenneth@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 70 52

PROJEKTLEDARE
Serkan Akan
serkan.akan@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 78 98

PROJEKTLEDARE
Mattias Hallin
mattias@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 70 59

ARBETSLEDARE MONTAGE
John Karlström
john@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 70 64

MONTÖR
Peter Cameron
peter@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 70 53

Tommy Odelfalk2

MONTÖR
Tommy Odelfalk
tommy.odelfalk@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 40 79


MONTÖR
Robin Nilsson Sjöström
robin.nilsson@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 30 16


MONTÖR
Johan Lith
johan.lith@safetyrespect.se
Mobil +46 70 630 50 93

MONTÖR
Rickard Sandberg
rickard.sandberg@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 29 75


MONTÖR
Damian O’Leary
damian.oleary@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 30 12

Staff_Sigge Persson1_Swe

MONTÖR
Sigge Persson
sigge.persson@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 07 93

MONTÖR
Natalie Rydén
natalie.ryden@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 50 54


MONTÖR
Oleg Filonov
oleg.filonov@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 30 71

MONTÖR
Oskar Wågberg
oskar.wagberg@safetyrespect.se
Mobil +46 70 380 15 64

TEAMLEDARE LOGISTIK
Tobias Vassilaros
tobias@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 78 12

LOGISTIK
Mikael Röhr
mikael.rohr@safetyrespect.se
Mobil +46 70 380 15 63

LOGISTIK
Lars Sjöö
lars@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 81 78

LOGISTIK
Kjell Lyxell
kjell.lyxell@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 50 78

LOGISTIK
Razmus Moberg
razmus.moberg@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 28 75

LOGISTIK
Jonatan Cortes
jonatan.cortes@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 50 84

LOGISTIK
Patrik Cortes Villalobos
patrik.cortes@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 XX XX

LOGISTIK
Sirwan Hassan
sirwan.hassan@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 XX XX

SafetyRespect Göteborg

SafetyRespect AB
August Barks Gata 5
421 32 Västra Frölunda

TELEFON
+46 31 701 74 00

E-POST
got@safetyrespect.se

SKANDINAVIENCHEF
Kim Hallgren
kim.hallgren@safetyrespect.se
Mobil +46 70 679 55 95

staff_goteborg_dietmar_funkenberg

DEPÅANSVARIG
FALLSKYDDSRÅDGIVARE
Dietmar Funkenberg
dietmar@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 70 51

FALLSKYDDSRÅDGIVARE
Martin Hildeborn
martin@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 79 08

TEAMLEDARE LOGISTIK
Pekka Lovén
pekka@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 78 15

LOGISTIK
Nikolaos Angelopoulos
nikolaos.angelopoulos@safety…
Mobil +46 70 380 15 65

MONTÖR
Robin Nermansson
robin.nermansson@safety…
Mobil +46 70 680 40 75

MONTÖR
Max Synnergren
max.synnergren@safety…
Mobil +46 70 680 XX XX

PPE
Martin Esbjörnson
martin.esbjornson@safety…
Mobil +46 70 517 60 18

SafetyRespect Baltikum

SafetyRespect
Ukmergės g. 427 C
LT-14185, Bukiškio km
Vilniaus raj
LITAUEN

staff_balticum_arnoldas_marciuska

GENERAL MANAGER
Arnoldas Marciuska
arnoldas@safetyrespect.com
Mobil +370 616 292 66

Staff_Aurimas Jurgelevičius3_Baltic

LOGISTIK
Aurimas Jurgelevičius
aurimas.jurgelevicius@safety…
Mobil +370 694 702 97

SÄLJARE
PROJEKTLEDARE

Vytautas Kriauza
vytautas.kriauza@safetyrespect.lt
Mobil +370 612 940 04

Mindaugas Jurgelevičius

LOGISTIK
MONTÖR

Mindaugas Jurgelevičius
mindaugas.jurgelevicius@safety…
Mobil +370 614 880 07

SafetyRespect AB

HUVUDKONTOR
SafetyRespect AB
Storsjöstråket 15
83134 Östersund

TELEFON
+46 (0)63-130400

E-POST
info@safetyrespect.se
faktura@safetyrespect.se

POSTADRESS
SafetyRespect AB
Box 69
SE-831 21 Östersund

KONTOR/DEPÅER
• Stockholm
• Göteborg
• Skåne
• Norge
• Baltikum
• Turkiet
• USA

VD
Per Ramberger
per@safetyrespect.se
Mobil +46 70 327 56 08

SKANDINAVIENCHEF
Kim Hallgren
kim.hallgren@safetyrespect.se
Mobil +46 70 679 55 95

EKONOMICHEF
Erik Nordin
erik.nordin@safetyrespect.se
Mobil +46 70 290 76 44

staff_headoffice_ronnie_wikner

HR/KVALITETSCHEF
Ronnie Wikner
ronnie@safetyrespect.se
Mobil +46 70 699 73 85

TEKNISK SUPPORT
Fredrik Jonsson
fredrik@safetyrespect.se
Mobil +46 70 555 59 77

PRODUKTUTVECKLING
Stefan Moss
stefan@safetyrespect.se
Mobil +46 70 555 78 12

TEKNISK SUPPORT
PRODUKTUTVECKLING
Pär Jonsson
par.jonsson@safetyrespect.se
Mobil +46 70 380 70 96

AFFÄRSUTVECKLARE
Tomas Mann
tomas@safetyrespect.se
Mobil +46 70 301 69 41

TEKNISK SUPPORT
PRODUKTUTVECKLING
Cecilia Larsen
cecilia.larsen@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 90 59

INKÖP & LOGISTIK
Therese Jonsson
therese.jonsson@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 05 57

EKONOMI & ADMINISTRATION
Marie Strand
marie@safetyrespect.se
Mobil +46 70 680 78 91

MEDIA
Hans Wärdell
hans@safetyrespect.se
Mobil +46 70 646 73 68